Úklid a práce společných prostor v rámci plnění povinností provozovatelů bytových domů na úseku požární ochrany.
Mezi povinnosti které se často porušují, je část o vytváření podmínek pro hašení požárů. Zejména udržovat únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením el. Energie, k uzávěrům vody, plynu, topení, k věcným prostředkům požární ochrany a ručního ovládání požárně bezpečnostních zařízení.
Finanční postih pro sdružení bytových družstev a společenství vlastníků
Porušení povinností stanovené v § 5 odst. 1 písm. b) zákona o požární ochraně naplňuje skutkovou podstatu správního deliktu podle § 76 odst. 2 písm. b) zákona o požární ochraně a správní úřad může uložit pokutu podle kategorie provozované činnosti až do výše 500.000 Kč u činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí a činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo v případě činnosti s vysokým požárním nebezpečím až do výše 1.000.000 Kč.
Finanční postih pro nájemníky a vlastníky bytu
U nájemníků a vlastníku bytů se porušení určuje § 17 zákona 133/1985 Sb., kde fyzické osoby odpovídají za jejich plnění a dodržování. V případě, že povinnosti neplní, může jim být uložena sankce dle § 78 odst. 2 až do výše 25.000 Kč. V tomto případě se tedy nejedná o povinnosti společenství jako právnické osoby, ale jednotlivých vlastníků/nájemců bytových jednotek. Společenství by mělo seznámit vlastníky/nájemce bytových jednotek s podmínkami užívání stavby.
Vyklízení společných prostor chodeb, sklepů, sklepních kójí a půdy dle prevence požární ochrany
Odvoz nepotřebného materiálu a věcí bránící k naplnění požární prevence na ekologickou likvidaci
- Celkový úklid po generálním vyklízení hořlavého materiálu a věcí bránící naplnění požární prevence
- Výměna vstupních dveří jednotlivých bytů za bezpečnostní protipožární dveře, které zvýší komfort a bezpečí všech osob.
- Oprava elektroinstalace ve společných prostorech domu. Výměna vypínačů, zásuvek, dotažení všech kontaktů a dalších rizikových míst, které jsou častou příčinou vzniku požáru ve společných prostorách domu. Rozsah prací určí revizní technik, kterého v rámci celkových služeb zajistíme včetně kolaudace.
- Výměna podlahových krytin a starých dřevěných podlah za účelem snížení zakouření společných prostor.
- Montáž protipožárních prostředků v jednotlivých domácnostech. Převážně montáž domácího protipožárního zabezpečení, montáž příručního hasicího zařízení v souladu s pravidly protipožární prevence a konzultace s cílem omezit v jednotlivých domácnostech riziko vzniku požáru.
- Výměna dveří ve společných prostorech v souladu z protipožární prevencí
- Oprava elektroinstalace ve společných prostorech domu. Výměna vypínačů, zásuvek, dotažení všech kontaktů a dalších rizikových míst, které jsou častou příčinou vzniku požáru ve společných prostorách domu. Rozsah prací určí revizní technik, kterého v rámci celkových služeb zajistíme včetně kolaudace.
- Oprava elektroinstalace v jednotlivých bytech. Výměna vypínačů, zásuvek, dotažení všech kontaktů a dalších rizikových míst, které jsou častou příčinou vzniku požáru v bytových jednotkách.
- Vybavení společných prostor protipožárními zabezpečením. Převážně autonomními kouřovými hlásiči a doplňkovým vybavením, které zvýší standard a bezpečí všech osob v domě.
- Rekultivace okolí vlastníků bytových družstev, zahradnické práce.
Určitě je lepší mít uklizeno a nemít při kontrole požární prevence nedostatky. Nejčastější podnět ke kontrole vzniká anonymním nahlášením nespokojených nájemníků. I když může jít o anonymní oznámení nájemníka na konkrétní osobu, která evidentně nedodržuje povinnosti požární prevence, pokuta může postihnout i bytové družstvo. Každý podnět, i kdyby byl anonymní, musí orgán státního požárního dozoru prošetřit a učinit konkrétní opatření. Ve správním řízení bývá uložena pokuta.
Co se děje ve staré elektroinstalaci? Klikněte na video. Ne nadarmo bytová družstva hojně využívají opravu a revizi elektroinstalace ve společných prostorech. Služba je natolik oblíbená, že si sami nájemníci zaplatí revizi elektro v jednotlivých bytech.